S obzirom da je Općina Velika Kladuša pokrenula određene aktivnosti na sanaciji postojeće deponije komunalnog otpada „Radića Most“ u MZ Vrnograč, u petak, 30. januara je održana javna rasprava s ciljem upoznavanja građana sa planovima sanacije.
Po okončanju dvosatne burne rasprave i brojnih pitanja prisutnih, te nakon što su otklonjeni određeni nesporazumi zaključeno je da se krene u proces sanacije deponije, zatim da se u narednom periodu prekine dovoz smeća na tu lokaciju, te da se radi u pravcu njenog potpunog zatvaranja. Što se tiče izgradnje pratećih sadržaja deponije i mjesta nove lokacije za budući odvoz smeća to će se utvrditi u narednom periodu nakon što se obiđu potencijalne lokacije i odgovorne osobe daju svoje stručno mišljenje. Na raspravi su putem prezentacije „Studije uticaja na okoliš“ od strane konsultantske kuće „ENOVA“ iz Sarajeva građanima prikazani proces sanacije predmetne deponije, izgradnje pratećih sadržaja kao i načina funkcioniranja sanirane deponije. Ono što je posebno zanimalo prisutne jeste uticaj deponije na stanovništvo, vode, tlo, zrak, kao i biodiverzitet i ekološku ravnotežu ekosistema (flora i fauna). U tom kontekstu dobili su pozitivan odgovor jer je naglašeno da će deponija nakon sanacije imati znatno manji uticaj na okoliš u odnosu na trenutno stanje.
VIDEO PRILOG:
Mahir Hadžiabdić, stručnjak za zaštitu okoliša u ime kosultantske kuće „ENOVA“ ukazao je na značaj sanacije deponije, te upoznao prisutne sa načinima nastanka same Studije koja je, kako je istakao, urađena po svim zakonskim regulativama BiH i EU.
„Radimo dobar projekat u korist građana i drago mi je da smo uspjeli pronaći zajedničko rješenje za ovaj veliki problem u našoj lokalnoj zajednici“, kazao je nakon rasprave općinski načelnik Edin Behrić.
Kako je istaknuto u Studiji, Općinska deponija Radića Most je primjer neuslovne, neuređene deponije kakve su uglavnom u većini općina BiH. Ne postoji infrastruktura niti sistemi za kontrolu procjednih voda i razvoja gasova. Također,ne poduzimaju se mjere zaštite deponije, protivpožarne zaštite, dezinfekcije, deratizacije kao i ostalih mjera koje moraju postojati na savremenim sanitarnim deponijama. „Projekat sanacije postojeće deponije komunalnog otpada općine Velika Kladuša i izgradnje pratećih sadržaja prilagođenih regionalnom konceptu odlaganja“ čiji je cilj unapređenje zaštite životne sredine kroz sanaciju postojećeg „divljeg“ odlagališta otpada, poboljšanje sanitarnih i zdravstvenih uslova u BiH, u potpunosti se uklapa u osnovne prioritete upravljanja otpadom u FBiH i u integrirani sistem upravljanja otpadom definiran Strategijom zaštite okoliša FBiH 2008.-2018.
Javnoj raspravi, čiji je organizator bilo Federalno ministarstvo okoliša i turizma, odazvao se veliki broj prvenstveno mještana Vrnograča, ali i drugi zainteresirani građani, kao i predstavnici preduzeća „Komunalije“ i ekoloških udruženja iz Velike Kladuše.
Inače, deponija „Radića Most“ predstavlja oficijelno odlagalište za Veliku Kladušu, koje je počelo sa svojim radom 1970.-tih godina. Ova deponija u nadležnosti je korištenja, upravljanja i održavanja JKUP „Komunalije“ d.o.o. Velika Kladuša.