Okrugli sto „Kako graditi koheziju u lokalnoj zajednici Velike Kladuše“ održan je u petak, 14. novembra, u Velikoj Kladuši u okviru obilježavanja Sedmice tolerancije u našem gradu. Okrugli sto je organizirala Misija OSCE-a u BiH – Terenski ured Bihać, zajedno sa Koalicijom „Zajedno protiv mržnje“, odnosno Općinskom radnom grupom za koheziju u zajednici.
Pozdravnu riječ na Okruglom stolu imao je Petr Korbel, šef Terenskog ureda Bihać Misije OSCE-a u BiH, koji je zaželio okupljenima konstruktivan i produktivan rad, nakon čega je okupljene pozdravila i predsjedavajuća Općinskog vijeća Velika Kladuša, ujedno i predsjednica Općinske radne grupe za koheziju u zajednici Edina Abdić. Ona je istakla kako je tokom ove godine održano 11 radnih sastanaka, a u dosadašnjom toku zajedničkog projekta između Općine Velika Kladuša i OSCE-a održane su i operativne radionice, te realizirane radio emisije.
Uvodnu riječ oko samog pojma kohezije i njenog implementiranja u lokalnu zajednicu dala je uvodničar na ovom Okruglom stolu, prof. Ljiljana Krupić, koja je istakla kako su tolerancija i poštivanje ljudskih prava početak i osnov za izgradnju kohezije u društvu.
POGLEDAJTE VIDEO PRILOG:
Nakon uvodnih riječi otvorena je diskusija na temu uloge političkih stranaka, javnih institucija ali i organizacija civilnog društva u izgradnji kohezije u društvu. U diskusiji su učestvovali članovi Općinske radne grupe, predstavnici nevladinih i boračkih organizacija sa područja velikokladuške općine, te direktori nekoliko škola u Velikoj Kladuši. U konstruktivnoj dvoiposatnoj raspravi učesnici diskusije ukazali su na brojne probleme u brojnim segmentima našeg društva, u kojima se na različite načine iskazuje netolerancija i nepoštivanje drugog i drugačijeg.
Na kraju diskusije prisutni su se usaglasili oko nekoliko zaključaka i koraka koje će Općinska radna grupa poduzeti u narednom periodu, a koji će doprinijeti naprednijem i tolerantnijem društvu. Tako je zaključeno da Općinska radna grupa reagira, zajedno sa političkim subjektima, u vezi svih slučajeva koji se tiču incidenata i krivičnih djela zasnovanih na predrasudama i mržnji, kao i u slučajevima diskriminacije i kršenja osnovnih ljudskih prava, kao i da radna grupa ide sa prijedlogom prema novom sazivu Federalnog parlamenta i Kantonalne skupštine preko zastupnika i poslanika sa područja velikokladuške općine da se što prije ispoštuju pravomoćne sudske presude koje se tiču ljudi ove lokalne zajednice, kako bi i za njih važila ista prava koja važe za ostale građane BiH. Zaključeno je i da radna grupa organizira više ovakvih razgovora u proširenom sastavu, sa svim građanima za koje članovi radne grupe utvrde da bi trebali učestvovati na sastancima kojima je zajednička tema tolerancija u društvu.
Također, jedan od zaključaka je bio i da se lokalni mediji i web portali pozovu da djeluju u istom duhu u kojem pokušava da djeluje i radna grupa kako bi pomogli izgradnji tolerancije u našem društvu. Na kraju je usvojena i jedna konstatacija da je Velika Kladuša postala tolerantnije i demokratskije društvo, ali da je to još uvijek daleko od onog čemu svi treba da težimo.
Obilježavanje Sedmice tolerancije u Velikoj Kladuši nastavlja se već u subotu. 15. novembra, realizacijom radio emisije u programu Radija Velika Kladuša od 14:05h, dok će u nedjelju, 16. novembra, na Međunarodni dan tolerancije na Trgu Mladih u Velikoj Kladuši sa početkom u 12h biti održan i završni dio programa „Popijmo kafu zajedno“ – gdje su članovi Općinske radne grupe za koheziju u zajednici pozvali sve građane da dođu na zajedničko druženje i razmjenu mišljenja.