
VIDEO PRILOG:
Umijeće mljevenja brašna od pšenice, kukuruza, raži, ječma i drugog žita jedno je od onih koja u današnjem načinu života nestaju iz naše svakodnevice i prepušteno je industriji. Među malobrojnima koji ga još čuvaju na području Velike Kladuše je Hasan Alibegić iz naselja Todorovska Čelinja u MZ Todorovo, koji ima mlin u blizini svog imanja i melje žito komšijama, poznanicima, redovnicima ali i za vlastite potrebe.

Hasan na ovaj način njeguje starine i čuva ih od zaborava. Naime, Hasan je tokom protekle godine zajedno sa svojim komšijama i redovnicima bio glavni inicijator i najveći finansijer radova obnove mlina „Devetak“, koji na tom području datira još od 1938. godine.

Upravo o historijatu ovog mlina, nekim zanimljivim događajima koji su se desili u njemu, o značaju mlinarstva koje je nekad bilo ozbiljan posao i izvor egzistencije za mlinara i njegovu porodicu, šta je potrebno za obavljanje ovog posla, kako teče proces mljevenja žita i o drugim detaljima razgovarali smo sa Hasanom Alibegićem (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/smail2803.mp3”]

Prilikom posjete Hasanu zatekli smo i nekoliko njegovih komšija koji redovno donose žito da se melje. Među njima se istakao 85-godišnji Smail Alibegić koji je još kao dječak posjećivao ovaj mlin. Pojasnio nam je na koji je način ovaj mlin dobio ovaj naziv i podijelio s nama svoje neke zanimljive detalje u vezi sa ovim mlinom (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/alibegic2803.mp3”]

Mlin danas radi na vodu i pravi odlično brašno od kojeg se, kako su kazali svi redovnici pa i Hasan, pravi najbolji i najukusniji kruh. Na ovom mjestu se u prošlosti mljelo žito koje se dovozilo iz svih dijelova općine, a mlin je imao veliku važnost i u društvenom životu mještana jer su se ljudi na ovom mjestu okupljali i međusobno družili.



