I ove godine Vijeće učenika kladuške Prve srednje škole „Dr. Husein Džanić“ obilježilo je 21. februar, Međunarodni dan maternjeg jezika. O bosanskom jeziku, njegovoj historiji i sadašnjosti, i o značaju njegovog očuvanja učenicima je govorila penzionisana profesorica bosanskog jezika i književnosti Tatjana Islamović. Jezik je dio kulturnog identiteta jednog naroda i briga o maternjem jeziku je briga o vlastitom identitetu, kazala je profesorica Islamović. Istakla je da ni jezik nije ostao imun na politiku u BiH, ali da ga ugrožavamo i mi sami, u smislu da radije učimo, odnosno upotrebljavamo, naročito mlađi naraštaji strane riječi i jezike nego svoj, maternji jezik. „Svoj maternji jezik trebamo voljeti, a to ćemo najbolje postići njegovim čuvanjem i pravilnim korištenjem. Isto tako, ljubav prema maternjem jeziku ne smije nas spriječiti da učimo strane jezike“ istaknula je prof. Islamović i poručila učenicima da budu ponosni na svoj maternji jezik (poslušajte izjavu)…
Održana je i radionica o bosančici, autentičnom pismu nastalom u srednjovjekovnoj Bosni i okolnim krajevima.
Organiziranjem ovakvih aktivnosti Vijeće učenika Prve srednje škole „Dr. Husein Džanić“ želi da učenici postanu svjesni svoga porijekla i bogatstva svog maternjeg, bosanskog jezika. Ema Okanović, Adijan Balčinović i Armin Keserović (poslušajte izjavu)…
Poštujmo tuđi, a volimo i čuvajmo svoj maternji jezik, jer smo to što jesmo dok ga imamo!, poruka je obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika u Prvoj srednjoj školi „Dr. Husein Džanić“.
UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine, na prijedlog Bangladeša, proglasio 21. februar Međunarodnim danom maternjeg jezika. Međunarodni dan maternjeg jezika redovno obilježavaju zemlje članice UNESCO-a kako bi promovirale jezičku i kulturnu raznolikost, te višejezičnost.