Od današnje sjednice Vlade FBiH, kako je izjavio Rimac, udruženja roditelja djece oboljele od cistične fibroze očekivali su odgovore u tom smislu.
– Ova vlada i ja kao ministar zatekli smo to pitanje neriješeno. Bilo je raznih obećanja, ali koliko mi je poznato, to nije riješeno na kvalitetan način. Moja vizija rješenja, da budem potpuno jasan, a kao ministar dao sam i obećanje obiteljima, jeste da se to pitanje mora riješiti na sistemski način – naveo je Rimac.
To, prema njegovim riječima podrazumijeva u sljedećoj budžetskoj godini oko 12,5 miliona KM, koliko bi trebalo da košta liječenje djece oboljele od cistične fibroze sa lijekom Kaftrio.
– Ministarstva, odnosno Vlada FBiH dogovorili su se da se odustane od nabavke opreme, odnosno vozila da bi se sada na kratkoročan način, interventno riješilo pitanje liječenja djece oboljele od cistične fibroze. Dakle, preko interventnog uvoza, a da se za sistemsko rješenje uključe aktivno i Federalni zavod za zdravstveno osiguranja i kantonalni, a Vlada će sigurno – istakao je Rimac.
Današnju Odluku Vlade FBiH u Savezu oboljelih od rijetkih bolesti FBiH smatraju ad hock rješenjem koje nije sistemsko rješenje i ovim gestom nije ni približno zadovoljena potreba ove populacije pacijenata u Federaciji BIH, naveli su.
Podsjećamo, da je među 28 oboljelih od cistične fibroze u FBiH i 18-godišnji Dino Ćerimović iz Velike Kladuše, koji spada među rijetke oboljele koji sa ovaom dijagnozom dožive punoljetstvo. Njemu, kao i ostalim oboljelim, je svaki dan u kojem ne dobiju lijek, dan života manje. Zato je važno da ova današnja odluka Vlade FBiH čim prije bude realizirana.
Dino Ćerimović iz Velike Kladuše i još 24 pacijenta u FBiH i dalje čekaju na spasonosni lijek