Globalna svjetska kampanja osmišljena radi povećanja svijesti stanovništa o važnosti prevencije bubrežnih oboljenja, ove godine slavila je jubilarnu desetogodišnjicu. Svjetski dan bubrega se od 2006. godine obilježava drugog četvrtka u martu, a ima za cilj podizanje svijesti o važnosti zdravlja bubrega. Ovogodišnja ključna poruka kampanje bila je „Za zdrave bubrege – nazdravimo čašom vode”.
Bubrezi spadaju u grupu vitalnih organa koji omogućavaju da organizam dobro funkcioniše, a da se čovjek dobro osjeća. Ovaj organ ima ključnu ulogu u održavanju života, pa je zbog toga od presudne važnosti i upoznavanje javnosti o mogućim bolestima. Iako se uveliko radi na promociji zdravlja bubrega i pacijenti konstantno proširuju svoje znanje, nedovoljna informiranost javnosti o bubrežnim bolestima, ali i prevenciji nastanka istih još uvijek predstavlja veliki problem, mišljenja je doktor u Domu zdravlja Velika Kladuša, Miodrag Knežević.
Kako ističe doktor Knežević, prve simptome disfunkcije bubrega je veoma teško uočiti, a javljaju se tek onda kada se razvije hronična bolest bubrega, u situaciji kada se njihova funkcija svede na 20% kapaciteta (poslušajte izjavu)…
Najčešćim uzrokom bubrežnih bolesti današnjice, pored upalnih bolesti, infekcija i nasljednih poremećaja, smatraju se visok krvni pritisak i dijabetes. Upravo zbog toga osobe koje pate od hipertenzije ili šećerne bolesti posebno bi trebale biti oprezne. Međutim, zdrav način življenja najbolja je prevencija za mnoge bolesti, pa tako i bubrežne, ističe doktor Knežević (poslušajte izjavu)…
Danas se oko 600 miliona ljudi u svijetu suočava s nekim od stadija bubrežne bolesti. Kada bolest dospije do posljednjeg stadija, onda jedino što preostaje je dijaliza ili transplantacija, koje sa sobom nose brojne druge komplikacije. U Bosni i Hercegovini ima oko 2.900 osoba oboljelih od hroničnih bubrežnih bolesti, pa spadamo među zemlje regiona s najvećim brojem ovih pacijenata. U našoj zemlji je registrovano i oko 200 pacijenata sa transplantiranim bubregom, a evidentirano je oko 700 pacijenata potencijalnih kandidata za transplantaciju. Samo sa područja općine Velika Kladuša 19 osoba tri puta sedmično idu na hemodijalizu u Kantonalnu bolnicu u Bihać.