Na inicijativu velikokladuškog načelnika Edina Behrića i načelnika iz susjednih općina iz R Hrvatske u posljednje vrijeme se aktueliziralo pitanje proširenja Graničnog prelaza Maljevac – Velika Kladuša u smislu uvođenja dodatnih traka, pa je s ciljem upoznavanja stanja i problematike ovog Graničnog prelaza u petak, 11.marta u posjeti boravio i Zastupnik R Hrvatske u Europskom parlamentu Davor Škrlec.
Pored Škrleca u obilasku ovog Prelaza bili su i Josip Šafar, zamjenik Župana Karlovačke Županije, načelnici općina Topusko, Vojnić i Petrinja iz R Hrvatske, u ime Uprave za indirektno oporezivanje BiH Božo Zovko, koji je ujedno i predsjedavajući mješovite Komisije za praćenje provođenja ugovora između BiH i Hrvatske o graničnim prijelazima, te u ime Vlade i Skupštine USK Nisvet Jusić, poslanik u Kantonalnoj skupštini. Škrleca su prisutni upoznali sa trenutnim stanjem i brojem prelaza, kao i o problematici ovog prelaza i mogućnostima proširenja. Istaknuto je i da bi pored putnika i policijama obje zemlje proširenje, odnosno uvođenje dodatnih traka, uveliko pomoglo i olakšalo rad. Škrlec je obećao da će se založiti kod Vlade R Hrvatske da se ovaj problem što prije ubrza i riješi, kao i kod Johanesa Hana, Komesara EU za susjedsku politiku i proširenje.
Do posjete Škleca je došlo nakon što je načelnik Behrić prvo pokrenuo Inicijativu za proširenje ovog Graničnog prelaza krajem protekle godine a nakon toga i posjetio Parlament EU u Bruxelles-u (Belgija) gdje je zastupnike upoznao sa problematikom ovog prelaza. Odmah nakon potpisivanja Inicijative u decembru prošle godine Karlovačka županija je usmeno i pismeno se obratila nadležnim instituacijama u R Hrvaskoj za rješavanja ovog problema, kazao je Josip Šafar, zamjenik Župana Karlovačke Županije.
VIDEO PRILOG
Problematika GP Maljevac – Velika Kladuša ogleda se u tri stvari. Prva se odnosi na uvođenje dodatnih traka, druga u otvaranju malograničnih prelaza Plazikur, Zagrad i Hadžijin potok, koji bi barem privremeno tokom turističke sezone nosili epitet međunarodnog prelaza i tako bi zasigurno smanjili gužve i duža zadržavanja, a treća stvar se ogleda u izgradnji treće trake na prilaznoj cesti koja bi isključivo služila za vozila koja prelaze Granični prelaz. Nakon ove konstruktivne posjete, stav o Graničnom prelazu Maljevac – Velika Kladuša je jasan i precizan. Na zadovoljstvo svih naših građana, Hrvatska bi uskoro trebala inicirati u institucijama Europske unije ubrzano rješavanje problema ovog Graničnog prelaza.