U Velikoj Kladuši je u subotu, 17. decembra po šesti put realiziran projekat „Živa biblioteka“ u organizaciji Udruženja „Most za bolje sutra“. Živa biblioteka djeluje kao i svaka druga biblioteka, jedina razlika je što su knjige ljudi, koji, osim što informiraju i pričaju priču, mogu i odgovarati na pitanja te ih postavljati. Žive knjige kroz dijalog i upoznavanje potiču razbijanje stereotipa i predrasuda, međusobno uvažavanje, empatiju, kao i bolje razumijevanje.
Tako su i knjige na „Živoj biblioteci“ u Velikoj Kladuši bili ljudi koji predstavljaju grupe koje su često meta predrasuda i stereotipa i koji su zbog toga žrtve diskriminacije.
Zehida Bihorac, organizatorica događaja, ističe da ovaj projekat itekako doprinosi koheziji u društvu i jačanju prijateljskih veza. Naglašava da su knjige jako inspirativne i sve ih vrijedi saslušati i „pročitati“. (poslušajte izjavu)…
Kroz 12 različitih priča naši sugrađani govorili su o svojim najvećim životnim bitkama, životnim prekretnicama, odlukama i događajima koje su im promijenile život. Admira Ćatić ove godine prvi je put „Živa knjiga“, a odlučila je podijeliti svoju životnu priču, o teškom odrastanju kao siroče. (poslušajte izjavu)…
Prošle godine u projektu je učestvovalo 17 žena, a od tog broja njih tri su svoja iskustva pretočila u knjige. Jedna od njih je Fatima Nuhanović koja je u knjizi „Oko iz cipele“ ispričala nekoliko tuđih priča. (poslušajte izjavu)…
Ova jedinstvena čitaonica, “Živa biblioteka”, prvi put je organizirana 2000. godine u Danskoj, sa ciljem da približi ljude koji u standardnim okolnostima ne bi imali šansu da se upoznaju. Slogan „Živih biblioteka“ je „Ne sudi po koricama“.