Gradska džamija u Velikoj Kladuši u ponedjeljak, 27. septembra obilježava punih 120 godina postojanja, od perioda kada je otvorena davne 1901. godine. Tim povodom, jučer je u njenom haremu organizirano prigodno obilježavanje ovog značajnog datuma.
Programu obilježavanja, između ostalih gostiju i građana, prisustvovao je i hafiz Mehmed ef. Kudić, muftija bihaćki koji je čestitao ovaj značajan jubilej, poručivši kako je Gradska džamija uvijek bila simbol islama i slala poruke mira i zajedništva….
Historijski presjek predstavio je glavni imam Medžlisa IZ Velika Kladuša, Ismet ef. Mustedanagić istaknuvši značaj Gradske džamije kao objekta islamske kulture i civilizacije…
Posebno sretan bio je Edin ef. Mehić, koji obnaša funkciju imama u Gradskoj džamije, činjenicom da je Gradska džamija uvijek ispunjena vjernicima. Posjećenost je jedna od posebnosti Gradske džamije, a lijepa slika se uvijek pošalje iz Velike Kladuše tokom najvećih muslimanskih praznika, bajrama, kada su i ceste blokirane kako bi se obavio namaz…
Za vrijeme austrougarske uprave podignute su dvije džamije. Gradska džamija je podignuta prva i to 27. septembra 1901. godine. U ime austrougarske uprave, izgradnju je pomogao kotarski predstojnik Bahtija – Atif Omar Bahtijarević o čemu svjedoči natpis na turskom jeziku. Gradska džamija, izgrađena je 27. septembra 1901. godine. Nalazi se na glavnom gradskom trgu i predstavlja jedan od simbola Velike Kladuše. Džamija je izgrađena od tesanog kamena i opeke i pripada tipu džamija sa četverovodnom krovnom konstrukcijom i kamenom munarom. Gradska džamija u Velikoj Kladuši nalazi se na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
Čin otvorenja predstavljao je do tada najveće slavlje u ovom kraju. Nakon svečanosti održane su konjske i biciklističke trke, a svu sliku okitiše lijepe narodne igre. Prema predajama stanovnika navodi se podatak da su tri godine specijalni majstori iz Primorja tesali kamen za ovu džamiju. Munara je podignuta od kamena kroz koji je provučeno željezo debljine 20 mm. Prilikom zidanja kamen je zalijevan olovom i zato ova džamija ima jednu od najčvršćih munara.