Svakim danom sve je više konzumenata nargile i sve je više mladih koji konzumiraju ovu, takozvanu šišu. Ovaj trend pušenja aromatiziranog duhana posebno privlači one koji ne konzumiraju cigarete, što je zapravo ironija, jer konzumiranje nargile umnogome je štetnije i opasnije po ljudski organizam od klasične cigarete, kaže doktor Miodrag Knežević (poslušajte izjavu)…
Sva dosadašnja istraživanja o uticaju nargile na zdravlje ljudi govore o štetnim efektima po zdravlje ljudi, najviše na pluća i mozak. Ako se tome doda činjenica da iz nargile puši više osoba, postoji i rizik od prenošenja tuberkuloze i hepatitisa. Moguće su i alergijske reakcije, a krajnji rezultat dugotrajne upotrebe nargile može biti hronični bronhitis, ali i ovisnost, naglašava dr. Knežević (poslušajte izjavu)…
Štetni efekti konzumiranja nargile po zdravlje mladih i adolescenata su još više prisutni, s obzirom da se radi o osobama koje su u razvojnom dobu. Kada se govori o ovom problemu, naročito o nargili i mladima važno je naglasiti da uvijek postoji mogućnost zloupotrebe nargile, ističe naš sagovornik (poslušajte izjavu)…
S obzirom na to da kod nekih roditelja postoji zabluda da nargila nije štetna po zdravlje, dr Knežević je pozvao roditelje da se više informišu o uticaju „šiše“ na organizam njihovog djeteta (poslušajte izjavu)…
Prema trenutnom zakonodavstvu, nargila nije svrstana u zabranjeno sredstvo za upotrebu, pa ni maloljetnim osobama. Pošto je osnovni sastav nargile duhan, treba je pozitivnim zakonskim propisima zabraniti maloljetnim licima, čime bi se djelomično smanjile zdravstvene štete kod mladih, zaključuje dr. Knežević.