Iz kladuškog JKP „Vodovod i kanalizacija“ traže povećanje cijene vode, jer kako ističe direktor ovog javnog preduzeća prof. dr. Esad Čović sa trenutnom cijenom vode od 0,90 KM po kubiku ne mogu pokrivati troškove održavanja vodovodnog sistema, te prozvodnje, odnosno distribucije vode do krajnjeg korisnika. Prema njegovim riječima Velika Kladuša ima jednu od najnižih cijena vode u jugoistočnoj Evropi. Podsjeća da je zadnje povećenje cijene vode bilo 2007. godine (poslušajte izjavu)…
Zamjenik direktora u „Vodovodu i kanalizaciji“ Osman Čaušević kaže da trenutna cijena vode ne odgovara, odnosno ne može pokriti troškove održavanja dotrajalnog vodovodnog sistema. Ističe da zbog navedenog vodovodni sistem trpi velike gubitke vode. 2020. godine gubici vode su bili svedeni na 50%, a na kraju 2023. godine iznosili su 64%, upravo zbog dotrajalosti vodovodnog sistema. Čaušević kaže da su se više puta obraćali Općinskom vijeću i svim političkim subjektima koji participiraju u Vijeću, ali da povratne informacije nije bilo, a i poznato je da Vijeće ne funkcionira više od godinu dana. Podsjeća da je Vijeće osnivač ovog javnog preduzeća i je ono dužno i odgovorno da reagira na probleme (poslušajte izjavu)…
Prema riječima Čauševića realna cijena vode bi se trabala kretati oko 1,40 KM za kubik za fizička lica, dok za pravna ne bi trebalo doći do promjene. Podsjeća da pokrivenost kladuške općine vodosnabdijevanjem iznosi 97%, i da građani Velike Kladuše imaju jednu od najkvalitetnijih voda (poslušajte izjavu)…
Naši sagovornici kažu da je naplativost isporučene vode dobra, ali da problem u zadnje vrijeme predstavljaju stvarni potrošači. Naime od trenutno 14.720 priključaka na vodovodni sistem, 40% potrošača ili 5.848 priključaka nema potrošnju vode nikako, dok 2.751 ima potrošnju do 5m3. Ovakvo stanje negativno utiče na poslovanje preduzeća.
Direktor Čović kaže da su se po ovom pitanju obratili i Općinskom načelniku, sa zahtjevom i apelom da se uključi u rješavanje ovog problema, ili da on proglasi novu cijenu vode ili da preduzeće subvencionira kroz budžet. Čović dodaje da je subvencija privremeno, a povećenje cijene vode dugoročno rješenje problema. Dodaje da „ViK“ ima podršku Općinskog načelnika i da su u prošloj godini po prvi put dobili finansijsku podršku od oko pola miliona maraka, a što je utrošeno za izgradnju nove i za rekonstrukciju postojeće vodovodne mreže.