Tema Svjetskog dana mentalnog zdravlja koji se obilježava 10. oktobra je ”Dajmo prioritet mentalnom zdravlju i blagostanju za sve”, a odabrana je globalnim glasanjem koje je bilo otvoreno za javnost, uključujući Svjetsku federaciju za mentalno zdravlje (WFMH), interesne grupe i pokrovitelje. Mentalno zdravlje je jednako važno kao i fizičko, međutim u društvu u kojem živimo ne doživljava se kao takvo, kazala je za naš Radio Mirzeta Purić Keserović, magistra psihologije. Prema njenim riječima mentalno zdravlje u BiH je stavljeno u drugi plan, a uz to još su prisutne i predrasude, naročito kada je u pitanju odlazak psihologu ili psihijatru (poslušajte izjavu)…
Stigma i diskriminacija, nedostatne dostupne usluge, vještine i sredstva u oblasti mentalnog zdravlja, i dalje su prepreka da se o mentalnom zdravlju u BiH više vodi računa, a svakako postoji potreba, ističe naša sagovornica. Dodaje da se po pitanju učestalosti problema s mentalnim zdravljem stanje u našoj zemlji bitno ne razlikuje od drugih zemalja. Procjenjuje se da milijardu ljudi širom svijeta uključujući milione djece i mladih, imaju određene probleme vezane za mentalno zdravlje. Naročito zabrinjava da su ti problemi prisutni sve više kod mladih pa i one predškolske dobi (poslušajte izjavu)…
Purić Keserović kaže da je važno da roditelji reagiraju na prve znakove, da s djetetom i svojim tinejdžerom razgovaraju i da potraže stručnu pomoć bez srama ili straha. Naglašava da je posjet psihologu ili psihijatru kao odlazak bilo kojem drugom ljekaru (poslušajte izjavu)…
Razgovor s magistrom psihologije Mirzetom Purić Kesrović na temu „Mentalno zdravlje“ poslušajte u Radio ordinaciji u srijedu, 12. oktobra u 13:00h.