

Međunarodni dan borbe protiv raka dojke, najvažniji dan u mjesecu posvećenom borbi protiv ove bolesti, obilježava se 24. oktobra. U mnogim mjestima širom svijeta tim povodom održavaju se manifestacije sa kojih se upućuje podrška ženama koje se u ovom trenutku suočavaju sa dijagnozom ove opake bolesti, koje se liječe i pokušavaju da se izbore sa svim onim stvarima koje ova bolest nosi.
Karcinom dojke jedno je od najčešćih malignih oboljenja kod žena u BiH, a ukoliko se otkrije u ranoj fazi postotak izlječenja je visok, govori profesor doktor Sulejman Kendić (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/kenda-rak2410.mp3”]
U BiH nema tačnih podataka o broju oboljelih od karcinoma dojke. Neslužbena statistika pokazuje da, od oko 1.300 novootkrivenih slučajeva, 500 žena zbog te bolesti izgubi bitku sa životom. To je, poručeno je sa konferencije o karcinomu dojke u Sarajevu, alarmantan broj i mora biti promijenjen.

– Tačan broj oboljelih nemamo ni za područje naše općine, ističe dr. Kendić (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/kenda-broj2410.mp3”]
Ono što se preporučuje svim ženama jeste samopregled dojki, koji bi svaka žena poslije 25. godine trebalo da obavlja jednom mjesečno, traje svega 15 minuta, a može da sačuva život. Poslušajte savjete ljekara, jer redovnom kontrolom grudi, rizik od opakog malignog tumora svodi se na najmanju mjeru. Ako samopregledom uočite neku promjenu, ne paničite. Provjerite svoje sumnje kod ljekara, koji će vas, ukoliko smatra da je potrebno, uputiti na pregled ultrazvukom, mamografom ili magnetnom rezonancijom. Prva mamografija se savjetuje ženama oko 40. godine, a onda je treba ponavljati svake dvije-tri godine.