Roditelji i učenici Područne škole „Stabandža“, koja pripada Osnovnoj školi „Crvarevac“ zajedno sa mještanima ovog sela, u petak, 24. oktobra, su u Velikoj Kladuši pred zgradom Općine i u Gradskom parku održali mirne proteste u znak nezadovoljstva trenutnom situacijom vezano za nepostojanje adekvatnih uslova za izvođenje nastave za 57 učenika ove škole…
Roditelji i učenici Područne škole „Stabandža“, koja pripada Osnovnoj školi „Crvarevac“ zajedno sa mještanima ovog sela, u petak, 24. oktobra, su u Velikoj Kladuši pred zgradom Općine i u Gradskom parku održali mirne proteste u znak nezadovoljstva trenutnom situacijom vezano za nepostojanje adekvatnih uslova za izvođenje nastave za 57 učenika ove škole.
Naime, učenici ove škole od srijede, 22. oktobra, ne pohađaju nastavu. Prošle godine je općinska inspekcija zapečatila objekat škole zbog njegove neadekvatnosti, nakon čega su učenici školsku godinu okončali u mektebu. Ovu školsku godinu učenici su otpočeli u lokalnoj prodavnici, dok je u međuvremenu na zboru građana Stabandže, kako nam je kazao direktor Osnovne škole „Crvarevac“ Eniz Ćatić, odlučeno da se krene u rekonstrukciju dotrajale zgrade škole. Ovakva odluka donesena je nakon što je prošlo oko godinu dana od podnošenja zahtjeva Općini Velika Kladuša za izdavanje saglasnosti za izvođenje radova rekonstrukcije objekta.
Iako su radovi počeli bez prethodno odobrene saglasnosti, urbanistička saglasnost je u međuvremenu izdana, ali je 15. oktobra urbanističko-građevinska inspekcija izdala prekršajni nalog na ime direktora škole Eniza Ćatića kao odgovornog lica u iznosu od 1.500,00 KM zbog izvođenja radova bez odobrenja za građenje i zbog nepostupanja po nalogu inspektora, a prekršajni nalog je stigao i na adresu Osnovne škole „Crvarevac“ u iznosu od 5.000,00 KM.
Sve navedeno bio je direktan povod mještanima, da zajedno sa roditeljima i učenicima ove škole, mirnim protestom iskažu svoje nezadovoljstvo ovakvim razvojem situacije. Oni su ovom prilikom zatražili sastanak sa općinskim načelnikom, no niko iz Općine nije izašao pred okupljene mještane Stabandže.
Ismet Abdić, predsjednik Građevinskog odbora za sanaciju Područne škole Stabandža i član Savjeta Mjesne zajednice Zborište (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/ismet2410.mp3”]
Nezadovoljstvo odnosom Općine prema njihovom problemu iskazao je i jedan od roditelja učenika, Mirzet Bečić (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/mirzet2410.mp3”]
Općinski načelnik Edin Behrić u srijedu se je oglasio saopćenjem u kojem, između ostalog, navodi da su spremni za potrebe učenika Područne škole u Stabandži osigurati autobusni prijevoz do centralne škole u Crvarevcu, a da je sve ostalo u nadležnosti Ministarstva obrazovanja USK-a. Roditelji učenika ne pristaju na ovakvo rješenje jer smatraju da ono nije prihvatljivo jer se radi o djeci najmlađeg školskog uzrasta i za njih je prezahtjevno putovati do centralne škole. U narednom periodu, kako su poručili, nastaviće borbu za prava svoje djece.
Saopćenjem za javnost u petak se oglasio i Zlatko Dizdarević, upravitelj dobara kulturno-historijskog naslijeđa u Općini Velika Kladuša, u kojem, između ostalog kaže da je ovaj objekat tipičan primjer neoklasicizma u graditeljstvu na ovim područjima pod jakim uticajem austrougarske kulture i tradicije.
„Sagledavajući trenutno vrlo loše i totalno neuslovno stanje objekta škole, a naročito radi potrebe da se što prije omogući redovno održavanje nastave u pomenutoj školi, početkom jula Općinski načelnik Edin Behrić zadužio me je da kao upravitelj dobara kulturno-historijskog naslijeđa za Općinu Velika Kladuša poduzmem sve potrebne radnje vezane za ovaj objekat. U tom cilju prvi kontakt bio je Zavod za zaštitu kulturnog naslijeđa USK-a, gdje su obavljeni razgovori sa direktorom Zavoda i njegovim saradnicima. Nakon toga utvrđena je posjeta i obilazak lokaliteta Područne škole. Sredinom jula stručni suradnik Zavoda gospodin Mirzet Mujadžić i ja obišli smo Područnu školu i sačinili elaborat sa osnovnim polazištima za sanaciju škole u Stabandži. Nakon toga vršene su sve potrebne konsultacije sa Zavodom šta i kako dalje raditi, tako da je u augustu izrađen i idejni projekat za sanaciju objekta. Primarni cilj ovog projekta jest da se izvrši zaštita od propadanja, adaptacija i rekonstrukcija, s tim da se obavezno očuva njegova ambijentalna, etnološka i arhitektonska vrijednost“, navodi Dizdarević.
U saopćenju za javnost, Dizdarević također ističe da je uvidu na izvršene radove na Područnoj školi Stabandža bila prisutna i komisija ispred Zavoda za zaštitu kulturnog naslijeđa USK-a koja će u narednom periodu dostaviti službeni zapisnik sa ovog uvida, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena šta i kako će se dalje raditi i koje će se konkretne mjere poduzimati.