Proljeće je godišnje doba kojem se većina ljudi najviše obraduje! Nakon hladnih i tmurnih dana počinje vrijeme buđenja, dani postaju duži, sunce nas sve češće grije, a priroda se obnavlja. Ipak, dok se svijet oko nas budi pun energije, mnogi se osjećaju suprotno – umor, pospanost, manjak koncentracije i opšta iscrpljenost. Zašto se to događa baš u trenutku kada bismo trebali biti puni elana?
Sezonske promjene utiču na naše tijelo više nego što mislimo. Nakon duge zime, organizam se prilagođava novim uslovima, više svjetlosti mijenja nivo hormona, posebno melatonina i serotonina, što može uticati na raspoloženje i nivo energije. Takođe, temperatura se mijenja, a s njom i način na koji tijelo reguliše energiju.
Zimi se često hranimo teže, kaloričnije, dok u proljeće prelazimo na laganiju ishranu, pa može doći do prolaznog pada energije. Osim toga, zimski period često donosi smanjen unos vitamina i minerala, što dodatno doprinosi osjećaju umora.
Jedan od čestih razloga zbog kojih se osjećamo iscrpljeno u proljeće može biti nedostatak željeza. Željezo je ključno za prenos kiseonika kroz krv, a kada ga nema dovoljno, naše tijelo jednostavno nema dovoljno energije za normalno funkcionisanje. Ovo stanje, poznato kao anemija uzrokovana nedostatkom željeza, posebno pogađa žene, sportiste i osobe koje ne unose dovoljno namirnica bogatih ovim mineralom, kao npr. vegetarijance i vegane.
Prvi simptomi koji ukazuju na nedostatk željeza su hroničan umor i slabost, vrtoglavica i glavobolje, blijedilo, slaba koncentracija, razdražljivost, te kratak dah.