Ovom prilikom želimo upoznati javnost s hronološkim događajima koji su doveli do trenutnih problema pri održavanju redovne nastave u Područnoj školi Stabandža…
Ovom prilikom želimo upoznati javnost s hronološkim događajima koji su doveli do trenutnih problema pri održavanju redovne nastave u Područnoj školi Stabandža, iz razloga što ne želimo ulaziti u konfrontaciju s neupućenim internet portalima koji nisu uopće s teritorije općine Velika Kladuša, ali i sa direktorom škole koji mora biti spreman preuzeti odgovornost i prihvatiti obostranu saradnju, kako bi što prije iznašli zajedničko rješenje za ovaj problem i djecu što prije smjestili u školske klupe.
Objekat osnovne škole Stabandža izgrađen je 1914. godine i spada u dobra graditeljskog i kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine. Sagledavši trenutno stanje škole, a naročito radi potrebe da se omogući redovno održavanje nastave u pomenutoj školi, općinski načelnik Edin Behrić početkom jula ove godine zadužio je ovlaštene osobe da izvrše pripremne radove za sanaciju ovog historijski vrijednog objekta. Elaborat o pripremnim radovima izradili su Mirzet Mujadžić, konzervator i restaurator ispred Zavoda za zaštitu kulturnog naslijeđa USK-a, i Zlatko Dizdarević, upravitelj dobara kulturno-historijskog naslijeđa u Općini Velika Kladuša. Isti je bio polazište za izradu idejnog projekta sanacije škole kojeg je Zavod za zaštitu kulturnog naslijeđa USK-a i verificirao. Izradu idejnog projekta za sanaciju škole u Stabandži financirala je Općina Velika Kladuša, te su vršene stalne konsultacije na relaciji Općina Velika Kladuša – Zavod za zaštitu kulturnog naslijeđa USK-a, što dovoljno govori samo za sebe i koliko je općinski načelnik poduzimao konkretnih mjera da se ovaj problem što prije riješi.
Premijer USK-a i Ministar obrazovanja USK su mještanima Stabandže nakon zatvaranja škole obećali da će se na području Stabandže graditi nova škola. Shodno uputama Premijera i Ministra USK-a, direktor Eniz Ćatić je postupao, jer obrazovanje je u ingerenciji i nadležnosti Vlade USK-a, a ministar i premijer su bili jedini ovlašteni i kompetentni dati direktoru upute šta da radi dalje.
Direktor škole Eniz Ćatić od 28.11.2013. godine do 24.06.2014. godine, tri puta je mijenjao zahtjeve, odnosno prvo je zatražio urbanističku saglasnost za izgradnju nove škole, zatim odustaje od tog zahtjeva i prilaže novi zahtjev za rekonstrukciju škole. Mjesec dana poslije, treći put prilaže zahtjev kojim traži izgradnju nove škole. Priloženom zahtjevu nije odgovaralo idejno rješenje koje je dostavljeno uz zahtjev iz razloga što je zahtjevom zatražena izgradnja škole na mjestu stare škole, tj.traženo je rušenje postojeće stare škole i izgradnja nove na tom mjestu, što je totalno u suprotnosti sa zakonom. Međutim idejnim rješenjem je bilo predviđeno da se gradi objekat pored postojećeg, što znači bez rušenja starog objekta. Zahtjev za rušenje starog objekta škole u Stabandži koji je spomenik graditeljskog i kulturnog naslijeđa BiH, ravan je kulturocidu.
Svoje loše poteze, samovolju, nezakonite radnje i totalnu nebrigu za djecu, direktor škole vrlo suptilno pokušava prebaciti na Općinsku upravu i općinskog načelnika, a roditeljima plasirati kao jedino ispravno rješenje. Pri tomezaboravlja da na objektima koji spadaju u dobra kulturno historijskog naslijeđa potpunu ingerenciju imaju kantonalne i državne institucije. Direktor škole svoju „veliku brigu“ za djecu ispoljava vršeći tipično nezakonite radnje, a one se ispoljavaju preko neovlaštenog ulaska u inspekcijski zapečećen objekat, a naročito kroz izvođenje ne odobrenih građevinskih intervencija, koje su potpuno suprotne izvedbenom projektu, kojeg je verificirao Zavod za zaštitu kulturnog naslijeđa USK. Radovi na sanaciji škole su od zajedničkog interesa i svaka pojedinačna i lična intervencija koja nije zakonom propisana ne može se i ne smije poduzimati.
Samovolju direktora škole iskazanu kroz izvedene građevinske radove ni u kojem slučaju ne podržavamo i oštro osuđujemo iz razloga što su isti skrnavili spomenik kulture i trajno uništili građevinsku cijelinu objekta koji je zakonski zaštićen.
Gore navedenim postupcima od strane Direktora škole i sve što je ranije učinjeno u postupku pribavljanja odobrenja je nulirano, te je sada nužno kako to zakon nalaže, provesti novi postupak legalizacije ukoliko to uopće bude moguće i bude odobreno od Zavoda za zaštitu kulturnog naslijeđa USK jer je na objektu učinjena vjerovatno nepopravljiva šteta.
Također napominjemo, da sve projektom planirane i predviđene građevinske radove na sanaciji historijskih objekata, koji imaju status kulturno historijskog naslijeđa, isključivo mora izvoditi ovlaštena građevinska firma koja je certificirana i stručno osposobljena za takvu vrstu složenih građevinskih radova i koja se mora strogo pridržavati zakonskih propisa i standarda kvaliteta koje kontrolira nadzorni organ. U ovom slučaju kada se radi o dobrima graditeljskog i kulturnog naslijeđa, mora se posebno istaknuti da se radi o konzervatorsko-restauratorskim radovima, što znači da konzervator (izvođač radova) mora poštovati estetsko i historijsko značenje, te fizičku cjelovitost kulturnog naslijeđa. Konzervator je obavezan primjenjivati materijale i postupke koji neće naštetiti graditeljskom kulturnom dobru. To znači da odabrani postupci i materijali trebaju biti kompatibilni sa materijalima od kojih je kulturno dobro i izgrađeno. Svaka improvizacija je zakonski nedopustiva i kod ovakvih objekata ne smije se ni u kojem slučaju primjenjivati.
Na jučerašnjem sastanku koji je održan u kabinetu načelnika, između roditelja djece koja pohađaju osnovnu školu u Stabandži, Predsjednika MZ Zborište i načelnika općine Edina Berhića, jedino izvjesno rješenje koje je i ponudila Općina Velika Kladuša jeste da za potrebe učenika područne škole u Stabandži Općina obezbjedi autobusni prevoz do centralne škole u Crvarevcu, a sve ostalo nije u ingerenciji da rješava Općina Velika Kladuša već je to nadležno resorno Ministarsko obrazovanja USK-a, iako i ovaj prijevoz treba da bude finasiran od strane od Ministarstva obrazovanja USK jer dužina ove putne komunikacije je preko 5km, ali pošto se ovdje radi o interesima građana Općine Velika Kladuša, Općinski organ uprave preuzima na sebe da rješi pitanje finansiranja prevoza.
Na Općinski organ uprave niko neće vršiti pritisak, manipulacije i ucjene, to se također neće dogoditi niti u ovom konkretnom slučaju jer sva odgovornost ovog problema je isključivo u domenu odgovornosti direktora škole Eniza Ćatića.
Radi javnosti ovom prilikom se želimo ograditi od manipulacija donatorskim koncertom koji je održan u gradskoj sportskoj dvorani, a čiji je prihod isključivo na inicijativu Općinskog načelnika namjenjen sanaciji područne škole u Stabandži. Sredstva će biti uplaćena na namjenski račun MZ Zborište i s tim će javnosti biti blagovremeno obaviještena.
OPĆINSKI NAČELNIK
Edin Behrić, mag.oec.