Ljeto je prilika za sve nas da se odmorimo, da uživamo i putujemo, jer ljetni odmor nam daje neophodnu energiju i priprema nas za one hladnije dane. Međutim, ljeto sa sobom nosi i određene opasnosti. Sunce, vrućina i hrana su stvari na koje posebno treba obratiti pažnju tokom ljeta…
Ljeto je prilika za sve nas da se odmorimo, da uživamo i putujemo, jer ljetni odmor nam daje neophodnu energiju i priprema nas za one hladnije dane. Međutim, ljeto sa sobom nosi i određene opasnosti. Sunce, vrućina i hrana su stvari na koje posebno treba obratiti pažnju tokom ljeta.
Trovanje hranom i dijareja, sunčanica, dehidracija i opekotine od sunca, te ubodi raznih insekata, prije svega krpelja i komaraca, spadaju u najveće opasnosti tokom ljeta. Velike vrućine mogu biti opasne, ne samo za hronične bolesnike i djecu, nego i za zdrave ljude. Tokom velikih vrućina preporučljivo je što više se zadržavati u zatvorenim rashlađenim prostorima, a ograničiti vanjske aktivnosti na jutarnje i večernje sate.
Savjetuje se izbjegavanje sunce od 10 do 17 sati, jer dugotrajno izlaganje jakim sunčevim zrakama može izazvati karcinom kože i njeno ubrzano starenje. U toku ljetnih toplijih dana nužno je povećati unos vode u organizam. Odrasle zdrave osobe trebaju piti od osam do deset čaša vode na dan. Posebnu pažnju tokom ljeta treba posvetiti ličnoj i higijeni prostora u kojem se boravi.
Preporučljivo je češće prati ruke i jesti lako probavljivu hranu, a izbjegavati tešku, kaloričnu, jako začinjenu i masnu hranu. Isto tako, treba povećati udio voća i povrća u prehrani koje je prethodno dobro oprano. Sve ovo za bezbrižno ljeto i ljetni odmor savjetuje doktor u Domu zdravlja Velika Kladuša, Miodrag Knežević (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/knezevic1708.mp3”]
Posebnu pažnju tokom ljetnih dana treba posvetite novorođenčadi, djeci i starijim ljudima. Djecu treba zaštititi kremama sa najjačim zaštitnim faktorima, dok novorođenčad i djecu do četiri godine ne treba izlagati suncu i potrebno je osigurati im dovoljan unos tekućine. Vrućinu teže podnose osobe starije od 65 godina, posebno hronični bolesnici, srčani i plućni, kao i osobe sa povišenim krvnim pritiskom.
Pored opasnosti koje donosi, ljeto ipak i poboljšava zdravlje. Tokom ljeta više se bavimo fizičkom aktivnošću, plivamo, šetamo, dok nam sunce i umjereno sunčanje preko kože poboljšavaju imunitet i smanjuje stres, kažu istraživanja.
Razgovor sa dr. Kneževićem na temu „Ljeto i zdravlje“ poslušajte u emisiji „Općinske aktuelnosti“ koja je na programu u nedjelju 17. augusta, u 18 sati, te u emisiji „Life style“ u srijedu, 20. augusta, od 13 sati.