– U mreži elektronapajanja bez jedne faze su kupci koji pripadaju trafopodručju Trnovi 1 (izlaz Prokres). Iz „Elektrodistribucije“ sanaciju kvara najavljuju tokom dana.
– Hitna medicinska pomoć Doma zdravlja Velika Kladuša u protekla 24h zdravstvenu zaštitu pružila je za 36 pacijenata. Dežurni ljekari Ševal Mešanović i Mustafa Hodžić na dalje liječenje uputili su jednu osobu.
U istom periodu u COVID ambulantu Doma zdravlja javilo se 9 pacijenata sa sumnjon na virusno oboljenje. Na Infektivni odjel Kantonalne bolnice Bihać nije bilo upućivanja. Na području Velike Kladuše trenutno je 11 osoba pozitivno na COVID 19, a u izolaciji se nalaze 24 lica.
Iz Doma zdravlja pozivaju građane na odgovornost i poštivanje higijensko-epidemioloških mjera; nošenje maske preko usta i nosa, držanje fizičke distance, pranje ruku… Po pojavi simptoma virusnog oboljenja potrebna je izolacija.
– Protekla 24 sata u Velikoj Kladuši u sigurnosnom smislu bila su mirna. Policijska stanica Velika Kladuša nema zabilježenih krivičnih djela, narušavanja javnog reda i mira, niti saobraćajnih nezgoda.
– Vatrogasna jedinica imala je period bez intervencija, saznaje RVK od dežurnog Subašića.
– Kako informišu iz BIHAMK-a, jutros se u našoj zemlji saobraća po vlažnom ili mokrom kolovozu, a na dionicama u višim predjelima skreće se pažnja na moguću poledicu. Upozorava se i na povećanu opasnost od odrona.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja. Na GP Velika Kladuša – Maljevac jutros je pojačan promet vozila na izlazu iz BiH, ali bez dužih zadržavanja.
– Danas se u našoj zemlji očekuje pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne u Hercegovini djelimično razvedravanje. Ponegdje u Bosne sa slabim i povremenim snijegom. Najviša dnevna temperatura zraka od 1 do 8, na jugu od 8 do 12 °C.
– Nastavlja se razdoblje relativno nepovoljnih biometeoroloških prilika. Hronični bolesnici trebali bi posvetiti pažnju zaštiti od hladnoće tokom jutra i večeri. U ostatku dana malo ugodnije, pod uticajem blagog porasta temperatura zraka, ali još uvijek prohladno, uz konstantno sjeverno strujanje. Poželjno je toplije periode provesti na otvorenom. Moguće su blaže meteopatske reakcije u vidu glavobolje, nervoze, dekoncentracije.
– 21. mart obilježava se kao Svjetski dan osoba s Down sindromom. Taj datum odabran je kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u trisomiji 21. hromosoma. Downov sindrom genetski je poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog hromosoma viška. Nastaje u trenutku začeća. Svjetski dan osoba s Down sindromom prvi put obilježen je u Singapuru 2006. godine. Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.
– Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1966. godine proglasila je 21. mart Međunarodnim danom za eliminaciju rasne diskriminacije. Na taj dan 1960. godine policija u Južnoj Africi je otvorila vatru i ubila 69 ljudi koji su učestvovali u mirnim demonstracijama protiv zakona koji su podržavali apartheid, sistem rasnog razdvajanja stanovništva Južnoafričke Republike na bijelce, crnce, Indijce i obojene koji je samo bijelcima davao potpuna politička (ali i sva druga) prava. Ukidanje apartheida započelo je osamdesetih godina prošloga vijeka, a potpuno je ukinut tek 1994. godine, dolaskom Nelsona Mandele na vlast.
– Svjetski dan šuma obilježava se svake godine 21. marta kako bi se skrenula pažnja na važnost očuvanja šuma i šumskih ekosistema. Obilježavanje Svjetskog dana šuma započelo je 1971. godine na inicijativu Evropske poljoprivredne konfederacije. Kasnije je i UN-ova organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) podržala ovu ideju vjerujući kako takav događaj može doprinijeti povećanju svijesti o očuvanju šuma i šumskih ekosistema. Odlukom UN-a od 2012. svake godine 21. marta obilježava se Svjetski dan šuma.
– Danas je i Svjetski dan poezije. Svjetski dan poezije ustanovio je UNESCO 21. marta 1999. godine u cilju promocije čitanja, pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije širom svijeta, a na proglašenju ovog praznika je istaknuto kako ”treba odavati priznanje i podsticaj nacionalnim, regionalnim i internacionalnim poetskim pokretima.” Prvi dan poezije obilježen je 21. marta 2000. godine, a danas se obilježava u stotinama zemalja širom svijeta.