Centar za mentalno zdravlje Velika Kladuša, koji djeluje u sklopu velikokladuškog Doma zdravlja, u petak, 04. aprila, u povodu 16. rođendana Centra, po drugi put je organizirao svečanost pod nazivom „Otvorena vrata Centra za mentalno zdravlje“. Na ovu svečanost odazvali su se predstavnici Općine Velika Kladuša na čelu sa predsjedavajućom Vijeća Edinom Abdić…
VIDEO PRILOG:
Centar za mentalno zdravlje Velika Kladuša, koji djeluje u sklopu velikokladuškog Doma zdravlja, u petak, 04. aprila, u povodu 16. rođendana Centra, po drugi put je organizirao svečanost pod nazivom „Otvorena vrata Centra za mentalno zdravlje“.
Na ovu svečanost odazvali su se predstavnici Općine Velika Kladuša na čelu sa predsjedavajućom Vijeća Edinom Abdić, predstavnici javnih i privatnih preduzeća, predstavnici Policijske stanice Velika Kladuša, te mnogi drugi. Uposlenici Centra su ovom prilikom pripremili i zahvalnice za sve one zaslužne koji su dugi niz godina pomagali rad Centra za mentalno zdravlje Velika Kladuša.
Prim. dr. med. Evresa Okanović, ističe kako je rad Centra za mentalno zdravlje izuzetno značajan za lokalnu zajednicu, pogotovo kad se uzme u obzir činjenica da Velika Kladuša ima povećan broj osoba sa narušenim mentalnim zdravljem (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/evresa0404-01.mp3”]
Ovim povodom je organizirana i izložba ručnih radova pacijenata, koju Centar za mentalno zdravlje organizira povremeno kao jedan od vidova sufinansiranja svog rada. Vezovi, pletenine, slike, te razni dekorativni predmeti nastali su u okviru okupacione terapije, jedne od aktivnosti koja se, prema riječima doktorice Okanović, kontinurirano realizirala već duži vremenski period (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/evresa0404-02.mp3”]
Centar za mentalno zdravlje Velika Kladuša započeo je sa radom 1996. godine kada je u BiH u sklopu sveopće reforme zdravstvenog sistema došlo i do reorganizacije psihijatrijske zaštite. Tada se razvija psihijatrijska zaštita sektorskog tipa – psihijatrija u zajednici – a na području cijele BiH osnivaju se Centri za mentalno zdravlje u zajednici.
Reforma zaštite mentalnog zdravlja stavila je fokus na brigu u zajednici, za razliku od tradicionalnog pristupa koji je uglavnom bio baziran na hospitalnom tretmanu ljudi sa mentalnim poremećajima.